Ciekawostki historyczne dotyczące sera

 1. Początki produkcji sera datuje się już na 8000 r. p.n.e., czyli mniej więcej na czas kiedy owce zostały udomowione, zaś pierwsze zapiski dotyczące sera pochodzą z III w p.n.e.
  W Polsce, sztuka wytwarzania serów znana była już w średniowieczu, jednak największy rozwój polskiego mleczarstwa przypadł na koniec XIX w.

 2. Prawdopodobnie ser został odkryty przez koczownicze plemiona na środkowym wschodzie, które przechowywały mleko w skórach zwierząt, gdzie naturalnie dzieliło się na twaróg i serwatkę dzięki połączeniu naturalnych bakterii i ruchu skór, kiedy były noszone.
 3. Najwcześniejsze archeologiczne dowody na wytwarzanie sera, jakie posiadamy, znajdują się na ścianach egipskich grobowców pochodzących z 2000 r. p.n.e.
 4. Wczesne sery w Afryce i na Bliskim Wschodzie bardzo różniły się od większości dzisiejszych rodzajów. Aby powstrzymać ser przed zepsuciem się w gorącym środowisku, stosowano dużą ilość soli do jego konserwacji, przez co smak był niezwykle kwaśny. Dopiero gdy produkcja serów rozprzestrzeniła się w Europie, chłodniejsze warunki pozwoliły serom dojrzewać, co dało nam większą różnorodność smaków.
 5. W „Odysei” Homera znajdziemy fragment, gdzie opisuje on Cyklopów robiących i przechowujących ser – szczególnie z owczego i koziego mleka.
 6. Historia naturalna Pliniusza, napisana w 77 roku n.e., ma cały rozdział poświęcony opisowi serów, którymi delektował się lud rzymski z wszystkich zakątków ich imperium. Jego zdaniem, najlepsze sery pochodziły z Nimes, chociaż miały tendencję do szybkiego psucia się.
 7. Duże rzymskie domy miały specjalny pokój tylko do robienia sera, znany jako „careale”.
 8. W szesnastym wieku mocny stilton* był często podawany ze specjalną łyżką do wydłubywania larw.
 9. Napoleon Bonaparte szczególnie upodobał sobie ser Epoisses z regionu Burgundii we Francji.
 10. Pierwsza prawdziwa fabryka sera (zamiast lokalnych rolników produkujących małe partie) została założona w Nowym Jorku w 1851 roku przez Jesse Williamsa.

* stilton – typ angielskiego sera pleśniowego, nazwa pochodzi od miejscowości Stilton w hrabstwie Cambridgeshire.

Źródło:

101 AMAZING FACTS ABOUT CHEESE Jack Goldstein, Published in 2014 by Andrews UK Limited
http://www.skarbyserowara.pl