„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, Instytuacja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał opracowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020
GRUPA OPERACYJNA "SERY ZAGRODOWE"
O projekcie
- lider operacji – jednostka doradcza – Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
- jednostka naukowa – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego z siedzibą w Warszawie
- Gospodarstwo Rolne Adam Będkowski
- „Gorgol” Ireneusz Gorgol
- Bogusław Kutyba
- Powiat Myszkowski
Konsorcjum zostało utworzone na potrzeby projektu pn.: „Wytwarzanie serów zagrodowych z mleka krowiego i koziego w województwie śląskim we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. Wacława Dąbrowskiego jako innowacji produktowej, procesowej i technologicznej” do działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014-2020.
Celem Grupy Operacyjnej jest realizacja operacji pt. Wytwarzanie serów zagrodowych z mleka krowiego i koziego w województwie śląskim we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. Wacława Dąbrowskiego jako innowacji produktowej, procesowej i technologicznej mającej na celu:
- Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu – serów (twarogów) zagrodowych z niepasteryzowanego mleka krowiego i koziego specyficznych dla danego regionu, danego gospodarstwa rolnego. Osiągnięcie zaplanowanego celu głównego będzie możliwe, dzięki zastosowaniu, nowatorskiej, niskobudżetowej technologii z wykorzystaniem procesów biochemicznych – fermentacji mlekowej, polegającej na denaturacji kazeiny (białko mleka) w kwaśnym środowisku z użyciem regionalnych szczepów bakterii, wyizolowanych z serów w gospodarstwie rolnym.
- Opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji serów zagrodowych, zarówno z mleka krowiego jak i koziego, w wariantach podpuszczkowych dojrzewających, wędzonych i niewędzonych oraz wykonanie badań przechowalniczych tych wyrobów. osiągnięcie celu będzie możliwe poprzez zastosowanie technologii wykorzystującej podpuszczkę oraz moszcz pozyskany z wina z winogron, w którym sery będą leżakowały. Dzięki temu będą posiadały niepowtarzalne walory smakowe i zapachowe stanowiąc zupełnie nowy innowacyjny produkt. Odnośnie produkcji serów wędzonych, wytworzonych z mleka krowiego i koziego, zastosowana będzie innowacyjna, ekologiczna, a przede wszystkim bezpieczna technologia, bazująca na prawidłowo zbudowanej wędzarni, z zachowaniem właściwej odległości wędzonego produktu od źródła ciepła oraz przy wykorzystaniu odpowiedniego okorowanego rodzaju drewna. Ma to zagwarantować jak najniższe zanieczyszczenie produktu WWA i innymi związkami powstającymi w procesie wędzenia. Będą to krótkie posty promujące sery zagrodowe i ich walory zdrowotne, które pojawiają się na stronie Starostwa oraz facebookach rolników, wchodzących w skład konsorcjum, skutecznie zwracające uwagę internautów.
- Opracowanie i wdrożenie nowej metody marketingowej w zakresie produkcji serów zagrodowych. Będą to krótkie posty promujące sery zagrodowe i ich walory zdrowotne, które pojawiają się na stronie Starostwa oraz facebookach rolników, wchodzących w skład konsorcjum, skutecznie zwracające uwagę internautów.
W wyniku realizacji operacji zostaną osiągnięte następujące rezultaty:
- Opracowanie i wdrożenie ulepszonej technologii produkcji zagrodowych serów twarogowych z niepasteryzowanego mleka krowiego, z wykorzystaniem lokalnych szczepów bakterii fermentacji mlekowej, umożliwiającej otrzymanie bioróżnorodnego produktu o walorach prozdrowotnych. Innowacyjny produkt, zawierający jedynie naturalne metabolity bakterii, charakteryzować się będzie wysoką jakością i wartością żywieniową, bezpieczeństwem oraz powtarzalnością cech sensorycznych, mikrobiologicznych i fizykochemicznych, wynikająca z zastosowania za każdym razem tej samej kultury startowej.
- Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji podpuszczkowych serów zagrodowych z mleka krowiego i koziego, dojrzewających w moszczu z wina winogronowego. Opracowana technologia przyczyni się także do zwiększenia stopnia wykorzystania lokalnych moszczów winogronowych.
- Zastosowanie tradycyjnego wędzenia, do minimum ograniczającego zanieczyszczenie wędzonych kozich serów podpuszczkowych toksycznymi związkami (WWA) przyczyni się do uzyskania bezpiecznego, pod względem zdrowotnym, produktu o wysoce pożądanym przez konsumenta smaku i zapachu.
- Opracowanie i wdrożenie nowej natywnej metody marketingowej w zakresie produkcji serów zagrodowych. Będą to komunikaty reklamowe, które idealnie wpasują się w oglądaną stronę, a będą pojawiać się na stronach www Starostwa lub na jego stronie na Facebooku. Na Facebooku Starostwa pojawią się informacje o nowych rodzajach prozdrowotnych serów, znakomicie wtapiające się w tablicę (strumień informacji) użytkownika, a ponadto będą dobrze ztargetowane – wyświetlą się jedynie tym fejsbukowiczom, którzy mogą być ich nabyciem zainteresowani. Starostwo oraz strony facebookowe rolników, wchodzących w skład konsorcjum, rozpropagują innowacyjną technologię i będzie to stanowić pomost pomiędzy wiedzą a rolnikami.
KOntakt
-
ul. Ks. Kard S. Wyszyńskiego 70/126
42-200 Częstochowa
Polska - +48 (34) 377-01-00
- +48 (34) 362-04-89
- sodr@odr.net.pl
Copyright © 2021 Sery zagrodowe