flag_yellow_low
logo SERY1
logo_kolo_ziel
PROW-2014-2020-logo-kolor

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, Instytuacja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał opracowany przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Współpraca” PROW 2014-2020

GRUPA OPERACYJNA "SERY ZAGRODOWE"

O projekcie

Nr projektu 00021.DDD.6509.00044.2019.12 Okres realizacji projektu (data rozpoczęcia i zakończenia realizacji operacji) 08.02.2021 – 31.12.2022 Całkowity budżet operacji : 1 793 376,00 zł Jesteśmy Grupą Operacyjną pn. „Sery Zagrodowe” działającą jako konsorcjum podmiotów:
  •  lider operacji – jednostka doradcza – Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
  • jednostka naukowa – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego z siedzibą w Warszawie
Rolnicy i mikroprzedsiębiorstwa:
  • Gospodarstwo Rolne Adam Będkowski
  • „Gorgol” Ireneusz Gorgol
  • Bogusław Kutyba
  • Powiat Myszkowski

Konsorcjum zostało utworzone na potrzeby projektu pn.: „Wytwarzanie serów zagrodowych z mleka krowiego i koziego w województwie śląskim we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. Wacława Dąbrowskiego jako innowacji produktowej, procesowej i technologicznej” do działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014-2020.

Celem Grupy Operacyjnej jest realizacja operacji pt. Wytwarzanie serów zagrodowych z mleka krowiego i koziego w województwie śląskim we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego im. Wacława Dąbrowskiego jako innowacji produktowej, procesowej i technologicznej mającej na celu:

  1. Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu – serów (twarogów) zagrodowych z niepasteryzowanego mleka krowiego i koziego specyficznych dla danego regionu, danego gospodarstwa rolnego. Osiągnięcie zaplanowanego celu głównego będzie możliwe, dzięki zastosowaniu, nowatorskiej, niskobudżetowej technologii z wykorzystaniem procesów biochemicznych – fermentacji mlekowej, polegającej na denaturacji kazeiny (białko mleka) w kwaśnym środowisku z użyciem regionalnych szczepów bakterii, wyizolowanych z serów w gospodarstwie rolnym.
  2. Opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji serów zagrodowych, zarówno z mleka krowiego jak i koziego, w wariantach  podpuszczkowych dojrzewających, wędzonych i niewędzonych oraz wykonanie badań przechowalniczych tych wyrobów. osiągnięcie celu będzie możliwe poprzez zastosowanie technologii wykorzystującej podpuszczkę oraz moszcz pozyskany z wina z winogron, w którym sery będą leżakowały. Dzięki temu będą posiadały niepowtarzalne walory smakowe i zapachowe  stanowiąc zupełnie nowy innowacyjny produkt. Odnośnie produkcji serów wędzonych, wytworzonych z mleka krowiego i koziego, zastosowana będzie innowacyjna, ekologiczna, a przede wszystkim bezpieczna  technologia, bazująca na prawidłowo zbudowanej wędzarni, z zachowaniem właściwej odległości wędzonego produktu od źródła ciepła oraz przy wykorzystaniu odpowiedniego okorowanego rodzaju drewna. Ma to zagwarantować jak najniższe zanieczyszczenie produktu WWA i innymi związkami powstającymi w procesie wędzenia. Będą to krótkie posty promujące sery zagrodowe i ich walory zdrowotne, które pojawiają się na stronie Starostwa oraz facebookach rolników, wchodzących w skład konsorcjum, skutecznie zwracające uwagę internautów.
  3. Opracowanie i wdrożenie nowej metody marketingowej w zakresie produkcji serów zagrodowych. Będą to krótkie posty promujące sery zagrodowe i ich walory zdrowotne, które pojawiają się na stronie Starostwa oraz facebookach rolników, wchodzących w skład konsorcjum, skutecznie zwracające uwagę internautów.

W wyniku realizacji operacji zostaną osiągnięte następujące rezultaty:

  1. Opracowanie i wdrożenie ulepszonej technologii produkcji zagrodowych serów twarogowych z niepasteryzowanego mleka krowiego, z wykorzystaniem lokalnych szczepów bakterii fermentacji mlekowej, umożliwiającej otrzymanie bioróżnorodnego produktu o walorach prozdrowotnych. Innowacyjny produkt, zawierający jedynie naturalne metabolity bakterii, charakteryzować się będzie wysoką jakością i wartością żywieniową, bezpieczeństwem oraz powtarzalnością cech sensorycznych, mikrobiologicznych i fizykochemicznych, wynikająca z zastosowania za każdym razem tej samej kultury startowej.
  2. Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji podpuszczkowych serów zagrodowych z mleka krowiego i koziego, dojrzewających w moszczu z wina winogronowego. Opracowana technologia przyczyni się także do zwiększenia stopnia wykorzystania lokalnych moszczów winogronowych.
  3. Zastosowanie tradycyjnego wędzenia, do minimum ograniczającego zanieczyszczenie wędzonych kozich serów podpuszczkowych toksycznymi związkami (WWA) przyczyni się do uzyskania bezpiecznego, pod względem zdrowotnym, produktu o wysoce pożądanym przez konsumenta smaku i zapachu.
  4. Opracowanie i wdrożenie nowej natywnej metody marketingowej w zakresie produkcji serów zagrodowych. Będą to komunikaty reklamowe, które idealnie wpasują się w oglądaną stronę, a będą pojawiać się na stronach www Starostwa lub na jego stronie na Facebooku. Na Facebooku Starostwa pojawią się informacje o nowych rodzajach prozdrowotnych serów, znakomicie wtapiające się w tablicę (strumień informacji) użytkownika, a ponadto będą dobrze ztargetowane – wyświetlą się jedynie tym fejsbukowiczom, którzy mogą być  ich nabyciem zainteresowani. Starostwo oraz strony facebookowe rolników, wchodzących w skład konsorcjum, rozpropagują innowacyjną technologię i będzie to stanowić pomost pomiędzy wiedzą a rolnikami.

KOntakt

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Copyright © 2021 Sery zagrodowe